Co je handpan?

Handpan ( Překlad: ruka-pánev). Handpan je kovový hudební nástroj připomínající UFO, na který se hraje rukama. Disponuje naprosto jedinečným zvukem, který u jiných nástrojů nenajdete. Je vhodný pro meditační i energické hraní. Dají se na něm vykouzlit krásné harmonické melodie podobné pianu, ale i drum and base rytmy.

Handpan.cz – Handpanista Jiří Káš ( NEO handpan.cz ) v nahrávacím studiu

První nástroj v podobě dnešního Handpanu se objevil kolem roku 2000. Tento jedinečný instrument vznikl ve švýcarském Bernu a jeho současnou podobu vyvinulo designérské duo Felix Rohner a Sabina Scharer, zakladatelé proslulé společnosti PANArt a dali mu název Hang, což znamená ve švýcarském dialektu Ruka. Název se odvodil od skutečnosti, že se na tento nástroj hraje ručně a ne paličkami. Společnost PANArt si registrovala ochrannou známku na název Hang a tak výrobci nových nástrojů nemohou tento název pro svůj nástroj nikdy použít.

Jak to celé vzniklo?

Nápad se designérům zrodil v hlavě, když cestovali po karibských ostrovech, kterými se rozléhal magický zvuk kovových bubnů, na které se hrálo paličkami. Návrháři Hangu byli učarováni a začali přizpůsobovat tvar nástroje tak, aby se na něj dalo hrát rukama, upravili kovová těla a pohráli si se zvukem. V roce 2001 představili první generaci Hang široké veřejnosti na Musikmesse ve Frankfurtu. Veřejnost Hang zaujal natolik, že se z něj stal během krátké doby kult mezi hudebníky i hudebními fanoušky.

Hang: Mystický nástroj z vesmíru, připomínající UFO, tak by se dal Hang charakterizovat. Lidé se okamžitě zamilovali do výrazného zvuku jemně vyladěné oceli, která vnáší absolutní klid a harmonii do lidské mysli.

Společnost PANArt byla zaskočená obrovským zájmem o jejich první Hang, a protože chtěla předejít masové výrobě, nástroje začala prodávat pouze vybraným zájemcům, kteří museli napsat vlastnoruční dopis s uvedením, proč právě oni chtějí vlastnit Hang. Zájemce stavěli do fronty a až po pečlivém uvážení byl „Vyvolený“ pozván do Švýcarska a nástroj mu byl prodán. Získat originální Hang se tak stalo téměř výsadou králů a nyní je můžete sehnat pouze výjimečně z druhé ruky za více než 100.000 Kč

Konec Hangu, začátek Handpanu

V roce 2006 byl uveden Hang druhé generace a o dva roky později přišla třetí generace. v Roce 2014 se PANArt rozhodne reagovat na stoupající poptávku ukončením výroby Hangu. Podobá se to příběhu Hatori Hanzo,  který přestal vyrábět proslulé kvalitní meče, protože zabíjejí.

Handpan přepisuje dějiny a začíná nová éra

Tento krok vyvolal v hudební komunitě jisté zklamání. Odstartovala se tak nová éra výrobou podobného nástroje pod názvem Handpan  (ruční pánev ).

Hudebníci začali objevovat kouzlo nového, transcendentálně rafinovaného HandpanuPodobnost s původním Hangem je patrná na první pohled, ale vyznavači jednotlivých nástrojů vidí odlišnosti ve fyzické struktuře a ladění.

Dalo by se říct, že Handpan je stále nástroj v plenkách, ale jeho vývoj je oproti původnímu Hangu hodně vepředu. Kvalita i zvukový projev od některých výrobců je o několik stupňů výše. Na počátku stál Hang společnosti PANArt, který se stal kultem i sběratelskou záležitostí, ale generace nastupujících Handpanů od určitých výrobců, přepisuje historii a píše novodobé dějiny hudební scény.

Výroba a cena

Proces výroby Handpanů je vysoce kvalifikovaný a náročný ruční proces. Výrobce si našel nebo stále hledá materiály a jejich následné ideální zpracování. Na českém trhu je stále problematické naleznout kvalitní nástroje. Cena hezky znících nástrojů ze zahraničí se většinou pohybuje od 40.tisíc nahoru, dle výrobce. Bohužel ani cena nezaručuje dostatečně kvalitní nástroj a najdete Handpany kolem 60 tisíc, jejichž cena neodpovídá zvukovému projevu, který by vám přinášel neustálou radost. Proto výběr pečlivě zvažujte a zbytečně nespěchejte na pořízení svého vysněného Handpanu. Nemalá investice vás již za pár dnů může velice mrzet.

UPOZORNĚNÍ: Nedoporučuji handpany z Číny, jejichž handpany začínají zahlcovat trh a lákají na cenu již kolem 15.000 Kč. Notová pole nejsou dobře doladěná ( pár jsem jich v ruce držel ).

Osobní zkušenost z výběrem:

Rozhodně nedoporučuji Handpan kupovat přes internet, pokud si ho sami nemáte možnost vyzkoušet a poslechnout. Musíte vědět, že Handpan, na který si sáhnete a poslechnete lahodí vašim smyslům, vyvolá silnou emoci a ideálně husí kůži. Pokud vám při výběru handpanu v celém nástroji bude vadit jedna nota, bude vám vadit i v budoucnu a takový handpan nepořizujte. Ukvapeným rozhodnutím můžete přijít o potěšení ze hry a zklamáním nad špatně investovanými penězi. Než jsem si vybral Handpan, který mi krásně zní v uších, zahrál jsem si na více než deset nástrojů a trvalo to skoro půl roku, protože výrobci Handpanů nestačí, pro vysoký zájem, vyrábět. Pokud se někde nějaký Handpan nově objeví, je třeba reagovat rychle a domluvit si schůzku na vyzkoušení. 

Začátkem roku 2021 jsem začal vyrábět vlastní handpany pod značkou NEO handpan. Soustředím se na perfektní vyladění a originální design. Pokud by měl někdo zájem, vyrábím jak nitridu, tak z EMBER steel, což je jeden z nejlepších a nejžádanějších materiálů a cena mých nástrojů začíná na 20.000 Kč.

Na Handpan jde hrát mnoha způsoby a jeho zvuk je zcela podmanivý.

Text: Jiří Káš – www.handpan.cz / www.handpanista.cz / www.neo-handpan.cz